28.10.13 r. - wyjście na Stary Cmentarz w Tarnowie Drukuj Email

2b_10 Odeszli, przeminęli w milczeniu wspomina w swoim wierszu ksiądz Jan Twardowski. Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych skłania do refleksji nie tylko na temat przemijania, zmarłych  bliskich nam osób, ale i postaw tych, którzy oddali życie za ojczyznę. By tę pamięć kultywować, uczniowie klas II a i II b wraz z opiekunami, G. Stańczyk, B. Ślusarczyk udali się na Stary Cmentarz w Tarnowie.

Spacerowaliśmy alejkami jednej z najstarszych w Polsce nekropolii.  Zatrzymaliśmy się w Kwaterze Powstańczej  przed grobem Rufina Piotrowskiego, Kopcem Powstańców Styczniowych,  złożyliśmy hołd Sybirakom, uczestnikom powstań narodowych, żołnierzom I wojny światowej, polskiego września 1939 r. , AK. Na terenie cmentarza odwiedziliśmy również Kopiec Kresowiaków. Upamiętnia on osoby ze Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich poległe za ojczyznę i pomordowane w latach 1939-1947. Zapaliliśmy znicze, a nasi koledzy przygotowali krótkie wystąpienia, przedstawili historię tych wyjątkowych miejsc. Minutą ciszy uczciliśmy również pamięć ofiar II wojny światowej przed Pomnikiem Ofiar Wojny i Faszyzmu.

W czasie wycieczki na cmentarz zatrzymaliśmy się przed Bazyliką Katedralną, aby wspomnieć Patrona naszego gimnazjum, Błogosławionego Jana Pawła II. Oddaliśmy hołd Papieżowi Polakowi, zapaliliśmy znicze. Był również czas na krótką refleksję na temat wizyty Ojca Świętego w Tarnowie w czerwcu 1987 roku, kiedy beatyfikował Karolinę Kózkówną, na polach przy budującym się wówczas kościele Błogosławionej Karoliny.