Dni Frankofonii 20-25 marca 2017 - święto języka i kultury obszaru francuskojęzycznego Drukuj Email

Młodzież Gimnazjum 6 ucząca się języka francuskiego, jak co roku, włączyła się w obchody Dni Frankofonii, szereg przedsięwzięć organizowanych w tych dniach przez PWSZ w Tarnowie i zaprzyjaźnione instytucje kulturalno – oświatowe.

W poniedziałek 20 marca, uczniowie kl. IIId – wzięli udział w międzyszkolnym konkursie: " Departamenty pozamorskie Francji", w ramach konkursu przygotowali prezentację multimedialną ukazującą Guadelupę. Niestety, tym razem nie udało się zdobyć laurów. Mieli również okazję poznać wyjątkowe miejsce jakim jest Nowa Caledonia, zaprezentowana przez Feiksa Touati.
        21 marca uczniowie grup francuskich obejrzeli spektakl w języku francuskim, " Strajk buziaków" (La greve des becs) zaprezentowany przez grupę teatralną z Belgii na deskach sceny  Mościckiego Centrum Kultury. Po spektaklu, młodzież zadawała pytania aktorom, autorowi tekstu oraz reżyserowi, wielu uczniów otrzymało książkę prezentującą tę sztukę, opatrzoną autografami artystów. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, chętnie dzielili się swoimi wrażeniami,deklarując chęć obejrzenia kolejnego spektaklu przy najbliższej okazji.

22 marca uczniowie klas pierszych uczący się języka francuskiego uczestniczyli w w grach i zabawach językowych przygotowanych przez studentów Zakładu języka francuskiego i ich wykładowców oraz w warsztatach językowych dotyczących Prowansji a prowadzonych przez wykładowców PWSZ pana Andrzeja Stańczyka i panią Małgorzatę Kutę.

Warsztaty podsumowane zostały kwizem z wiedzy o Prowansji. Jeden z zespołów  uczniów  Gimnazjum 6  w składzie J. Augustyn, B. Szatko i K. Nowak otrzymał nagrodę za zajęcie II miejsca.