„Odnowa ducha narodowego Polaków - Wstań Polsko Moja!” PDF Drukuj Email

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Jaracza i Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie uczestniczyli w dniu 29 marca 2010 r. w niezapomnianym spektaklu - programie „Odnowy ducha narodowego Polaków - Wstań Polsko Moja!”, którego autorem i głównym aktorem był Stefan Wierzba kapitan w stanie spoczynku WP, członek Światowego Związku Żołnierzy AK.

Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać historię polskich sztandarów, symboli narodowych, miejsc uświęconych krwią Polaków, ale również wystąpić w reżyserowanym na żywo spektaklu:

w galowych strojach wnieśli na salę sztandary, krzyż, godło oraz bochen chleba, szablę ułańską i symboliczny brzozowy krzyż upamiętniający najmłodszego poległego żołnierza powstania warszawskiego. Kapitan rzuca wojskowe komendy(…), uczniów biorących udział w pokazie nazywa „pododdziałem polskich patriotów”. Prezentują kolejno, zgodnie z komendami i na tle obrazowo omawianych dziejów naszej ojczyzny, polskie symbole narodoweźródło  naszej siły i trwania przez wieki – jak mocno akcentuje Kapitan Wierzba. Panująca cisza i skupienie na twarzach dzieci i młodzieży, nauczycieli i zaproszonych rodziców świadczą o głębi przeżyć i autentycznym wzruszeniu.

Nie łatwo dziś mówić o patriotyzmie, trudno oddać bezmiar miłości pokoleń Polaków do ojczyzny, dla której warto było żyć i życie stracić, bo była najwyższą wartością i święta…

Tym bardziej, cenny był udział uczniów w tym bogatym w treści i emocje programie - żywej lekcji historii, trafiającej głęboko w serca i świadomość młodszych i starszych odbiorców.

"Bez wątpienia, tę głębię przeżyć i autentycznych postaw wydobył twórca spektaklu, Kapitan Stefan Wierzba. Człowiek nietuzinkowy: emanujący patosem i zaskakujący niewątpliwą charyzmą w poruszaniu najczulszych uczuć – miłości do Polski - miejsca urodzenia, tradycji narodowych i wiary… Może czasem za mocno. Ale z dużym taktem, życzliwością wobec młodych ludzi i zapałem.

Udział w takim wydarzeniu zastąpi niewątpliwie niejedną lekcję historii, a skali przeżyć nie da się porównać. Polecamy innym szkołom udział w tym spektaklu."