26.09.13 r. - "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" Drukuj Email

W dniu 26 września klasy trzecie wraz w wychowawcami uczestniczyły w projekcji  filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego. W zrealizowanej w nowatorski sposób, poruszającej opowieści sięgającej lata 1944 roku, wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego. Z niespotykaną siłą oddają one realizm walk na ulicach Warszawy. Reżyser filmu jest synem powstańca – Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. W rolach starych powstańców zagrali prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w Kompanii Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip - hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach grafitti z symbolem Polski Walczącej?” /Irek Dobrowolski, reżyser/