23 października - „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej cz.2” Drukuj Email

W sobotni poranek grupa kilkudziesięciu uczniów pod kierunkiem p. A. Kopeć – Wilk oraz pod opieką p. J. Żeleźnik i p. B. Ślusarczyk wzięło udział w objeździe historycznym „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej cz.2”. Tegoroczna trasa wiodła z Krzyża przez Tarnów w kierunku Tuchowa i Zborowic. Odwiedziliśmy 13 cmentarzy dwóch okręgów: IV Łużna i VI Tarnów. Cmentarze te położone są w miejscowościach: Dąbrówka Tuchowska (nr 157), Siedliska (nr 152, 153), Chojnik (nr 150), Bogoniowice (nr 138), Staszkówka – Dawidówka (nr 116), Staszkówka (nr 117, 119, 118), Ciężkowice (nr 137), Zborowice (nr 136, 135) i Łowczówek (nr 171), na którym pochowano żołnierzy Legionów Polskich. Powstanie wielonarodowych cmentarzy na tych terenach związane jest z krwawymi walkami pomiędzy armią rosyjską i armią C.K. Austrii w czasie I wojny światowej.
Informacje na temat każdego z cmentarzy przygotowali i zaprezentowali uczniowie klasy 2c i 2d. Niektórzy uczniowie wykonali również dokumentację fotograficzną. W pamięci uczestników objazdu pozostaną pięknie położone cmentarze, słoneczna pogoda i towarzyszący jej strrrrrraszny wiatrrrr!