Dziedzictwo kulturowe - Wydarzenia
07.03.16 r. Porozmawiajmy o tolerancji cd. Drukuj Email

        W tym dniu uczniowie kl. 1a pod opieką p. T.Przygody wysłuchali wykładu "Porozmawiajmy o tolerancji" (jeden z modułów projektu edukacyjno - kulturalnego "Mezuza") przedstawionego przez  p. Kamilę Jasiak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
       Celem spotkania zorganizowanego w MBP nr 9 w Tarnowie było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy zwiazane z nietolerancją i dyskryminacją.
 
01.03.16 r. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych Drukuj Email

         1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ta data jest symboliczna.   W tym dniu wykonano wyrok na Łukaszu Cieplińskim Ps. „Pług” i jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Wolności i Niezawisłości.

            Klasa I a wraz z wychowawcą panem Tomaszem Przygoda w ramach projektu klasowego na godzinach wychowawczych  dowiadywała  się,  kim byli  „Żołnierze Wyklęci”, przygotowywała  informacje o nich oraz zorganizowała  na terenie szkoły akcję, która polegał na rozklejeniu w różnych miejscach w szkole listów gończych za wybranymi „Żołnierzami Wyklętymi”. Miały one wzbudzić zainteresowanie  u innych uczniów naszego gimnazjum, kim były te postacie.

            Uczniowie klasy I a, 1marca, przygotowali  i poprowadzili również akademię, w czasie której wyjaśniona została sprawa z listami gończymi. Młodzież przedstawiła też informacje o „Żołnierzach Wyklętych”, ich losach i ich sylwetkach. Każdy  uczeń  przygotował  plakat o wybranym „Żołnierzu Wyklętym”.

            Nad stroną techniczną uroczystości czuwał   uczeń klasy II b Wojtek Pawłowski.

 
25.02.16 r. Porozmawiajmy o tolerancji Drukuj Email

       W ramach realizowanego  szkolnego projektu "Żydowskie domy modlitwy" uczniowie Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk wysłuchali wykładu "Porozmawiajmy o tolerancji" (jeden z modułów projektu edukacyjno - kulturalnego "Mezuza") przedstawionego przez  p. Kamilę Jasiak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
       Celem spotkania zorganizowanego w MBP nr 9 w Tarnowie było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy zwiazane z nietolerancją i dyskryminacją.
 
02.02.16 r. "Secesja czyli Art Nouveau" Drukuj Email

        W II semestrze uczniowie Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk rozpoczęli realizację dwóch projektów: "Secesja czyli Art Nouveau" oraz "Żydowskie domy modlitwy".
        W ramach projektu "Secesja..." uczniowie będą gromadzić informacje nt. stylu przełomu XIX i XX w., wykonywać dokumentację fotograficzną tarnowskiej architektury.
 
01.02.16 Wystawa "Zapomniane archiwum" Drukuj Email

         Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie działający przy Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w ramach projektu edukacyjno - kulturalnego "MEZUZA", zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 9 w Krzyżu wystawę "Zapomniane archiwum". Na nietypową wystawę tarnowskich archiwaliów złożyły się kopie dokumentów, które opowiadają o dziejach tarnowskich Żydów i ich chrześcijańskich sąsiadów.
        Z wystawą tą zapoznali się uczniowie Koła Historycznego naszego gimnazjum, którzy tym samym rozpoczęli realizację kolejnego projektu z historii "Żydowskie domy modlitwy" pod opieką p. A. Kopeć - Wilk.
 
08. 12. 15 Wykład historyczny w MBP nr 9 w Tarnowie Drukuj Email

         8 grudnia młodzież klas: 3a i 3d wzięła udział w spotkaniu z panem Romanem Głowackim współautorem monografii o Wierzchosławicach oraz autorem książki "Wincenty Witos mąż stanu 1874-1945: obrońca ojczyzny i chłopów". Spotkanie nt. "Wincenty Witos - genialny samouk i mąż stanu" zostało zorganizowane przez MBP filia nr 9 w Tarnowie - Krzyżu.
 
01. 12. 15 Miejska konferencja "Drogi Tarnowian do niepodległości" Drukuj Email

     We wtorek w Sali Lustrzanej miała miejsce uroczysta konferencja „Drogi Tarnowian do niepodległości” podsumowująca I etap miejskiego projektu edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości, który stanowi 3-letnie przygotowanie do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

      W czasie konferencji przyznawane były nagrody w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Każda szkoła miała za zadanie przygotować program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego.

      Realizacja przez Gimnazjum nr 6 programu „Drogi Tarnowian do niepodległości”  pod opieką A. Kopeć – Wilk, K. Płachty i T. Przygody uwieńczona została II nagrodą.
 

 
10.11.15 Obchody Święta Niepodległości Drukuj Email

       Z tej okazji została przygotowana akademia przez uczniów Koła Historycznego. Uroczystość była podsumowaniem projektu „Drogi Tarnowian do niepodległości” realizowanego od września pod opieką p. A. Kopeć- Wilk, p. K. Płachty i p. T. Przygody. Do scenariusza akademii wykorzystane zostały materiały dokumentalne w formie archiwalnych fotografii i kart pocztowych, fabularyzowanej korespondencji  prywatnej z frontu i okupowanego Tarnowa, filmu nakręconego przez uczestników projektu w stylizowanych strojach i mundurach, upamiętniającego ważne momenty z tych czasów: wieści o wybuchu I wojny światowej, szkoleniach ochotników w organizacjach paramilitarnych, wymarszu tarnowskich legionistów, scen z frontu, i ogłoszenia odzyskania niepodległości przez ówczesnego burmistrza miasta Tadeusza Tertilla.

        W ramach projektu, uczniowie przygotowali również kotyliony i śpiewniki pieśni patriotycznych, które rozdali uczniom podczas akademii. Cała społeczność szkoły włączyła się we wspólny śpiew, by w ten sposób uczcić to podniosłe święto.

       Serdeczne podziękowania kierujemy do p. M. Latawskiej – Honkisz i p. K. Płaczek za współpracę w realizacji projektu i organizacji uroczystości.

 

 
30.10.15 Tarnów – pierwszy niepodległy Drukuj Email

        Tego dnia w tarnowskiej Katedrze poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej z okazji  97 rocznicy wyzwolenia naszego miasta i ogłoszenia go pierwszym niepodległym.

 
19.10.15 Wykład historyczny w MBP nr 9 w Tarnowie Drukuj Email

        W ramach realizowanego przez szkołę programu edukacyjnego "Drogi tarnowian do niepodległości" młodzież klas III b i III d (w tym Koło Historyczne) pod opieką p. A. Kopeć - Wilk uczestniczyła w wykładzie historycznym zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 9. Wykład przedstawiony przez p. Wojciecha Sypka poświęconym był historii Tarnowa i okolic w latach 1914 - 1918.
 
17.09.15 Włączenie się w obchody Dnia Sybiraka Drukuj Email

        Poczet Sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. A. Batko uczestniczył w miejskich obchodach 76. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Dzień ten na mocy uchwały Sejmu otrzymał nazwę Dnia Sybiraka.

        Uczestnicy zgromadzili się przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, gdzie włączyli się w patriotyczne obchody: apel pamięci, złożenie kwiatów. Podczas uroczystości oddali hołd Polakom zesłanym na Syberię, czy inne tereny Związku Radzieckiego.
 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3