Dziedzictwo kulturowe - Praca w terenie
08.03.16 r. Zajęcia Koła Historycznego w terenie Drukuj Email

         W ramach szkolnego projektu "Żydowskie domy modlitwy" odbyły się kolejne zajęcia Koła Historycznego w terenie. Trasa wiodła spod Bimy przez ul. Żydowską, Rynek, pl. Rybny, ul. Wałową, pl. pod Dębem, ul. Waryńskiego, ul. Nową, ul. Bóżnic. Na pl. Więźniów KL Auschwitz przyłączyli się do nas p. Ryszrd Lis - prezes tarnowskiego  Towarzystwa Opieki nad KL Auschwitz oraz p. Otto Schier - tarnowski architekt, urbanista, autor pomnika I Tarnsportu do KL Auschwitz.
 
10.02.16 Objazd historyczny - synagogi Drukuj Email

        Grupa uczniów Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk w ramach realizacji projektu "Żydowskie domy modlitwy" odwiedzila dwie chasydzkie  synagogi. Starszą, będącą czynnym miejscem kultu, pochodzącą z XVIII w. w Bobowej i młodszą, pełniącą funkcję muzeum, z XIX w. w Dąbrowie Tarnowskiej.
        W Dąbrowie Tarnowskiej, w Ośrodku Spotkania Kultur, które jest miejscem dialogu międzykulturowego, uczestniczyli w warsztatach nt. wzajemnych relacji pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem na przykładzie  społeczności dąbrowskiej.
 
14.11.15 Wycieczka w ramach projektu gimnazjalnego Drukuj Email

tp Uczniowie klasy 2a i 2c z opiekunem projektu p. T. Przygodą, realizujący projekt gimnazjalny „Dlaczego Wyklęci – żołnierze „Wyklęci” z Tarnowa” wzięli udział w wycieczce, w trakcie której poznali miejsca związane  z „Żołnierzami  Wyklętymi” w Tarnowie.
 
22.10.2015 Wycieczka do Krakowa Drukuj Email

        Grupa uczniów klasy 2c uczestniczyła  w wyjeździe do Krakowa pod opieką p. M. Rusin oraz p. J. Żeleźnik. Wyjazd był realizowany w związku z projektem edukacyjnym poświęconym atrakcjom turystycznym miasta Krakowa. Uczniowie poznali ważniejsze zabytki miasta, m.in.: Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Ratusz, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Barbakan, Bramę Floriańską. Ponadto zwiedzili Collegium Novum - jeden z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym do niedawna odbywały się inauguracje roku akademickiego. Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzenie Podziemi Rynku Głównego, w których uczniowie mogli poznać historię średniowiecznego Krakowa. 

 
10.10.15 Zajęcia Koła Historycznego w terenie Drukuj Email

        W ramach realizowanego programu edukacyjnego "Drogi tarnowian do niepodległości" uczniowie Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk, p. K. Płachty i p. T. Przygody odgrywali sceny z czasów I wojny światowej w Tarnowie (m.in. wymarsz Drużyny Strzeleckiej, przemówienie T. Tertila ogłaszającego Tarnów niepodległym miastem).
 
08.10.15 Szlakiem cmentarzy I wojny światowej Drukuj Email

        W ramach realizowanego programu edukacyjnego "Drogi tarnowian do niepodległości" uczniowie Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk i p. K. Płachty odwiedzili wybrane cmentarze z czasów I wojny światowej położone na terenie Okręgu VI Tarnów i Okręgu IV Łużna. Trasa objazdu wiodła przez cmentarze: nr 200 w Tarnowie - Chyszowie, nr 191 w Lubczy Szczepanowskiej, 192 i 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej, 171 w Łowczówku i 123 Pustki - Łużna.

 
03.10.15 Poszukiwanie śladów I wojny Drukuj Email

        W ramach realizowanego programu edukacyjnego "Drogi tarnowian do niepodległości" Koło Historyczne pod opieką p. A. Kopeć - Wilk i p. K. Płachty poszukiwało śladów I wojny w Tarnowie. Trasa wiodła: ul. Dworcową, ul. Krakowską, pl. Kazimierza, Rynkiem, ul. Wielkie Schody, ul. NMP i alejkami Starego Cmentarza.
 
30.09.15 Wycieczka integracyjna klas pierwszych na Jamną Drukuj Email

        Wyprawę rozpoczęliśmy  od półgodzinnego marszu, po którym zdobyliśmy upragniony cel - górę Jamna. Zwiedzaliśmy okolice Pogórza Rożnowskiego, podziwialiśmy walory krajobrazowe. Naszym przewodnikiem po tragicznej historii wzgórza Jamna była p. Grażyna Stańczyk. Opowiedziała nam o wydarzeniach z września 1944 roku. Dowiedzieliśmy się o walce partyzanckiej żołnierzy 16 pułku AK  batalionu Barbara na tych terenach. Poznaliśmy wstrząsające fakty dotyczące pacyfikacji wsi Jamna. Pamięć żołnierzy oraz pomordowanych mieszkańców wsi uczciliśmy minutą ciszy.
       Potem udaliśmy się do bacówki. Nie mieliśmy czasu się nudzić, a to dzięki p. Annie Piotrowskiej, która przygotowała różnego typu konkursy. Reprezentanci klas  musieli odgadnąć za pomocą alfabetu Morsa, w jakich konkurencjach będą rywalizować. Później…, już tylko dobra zabawa: gra w palanta, wykonanie totemu, konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o Jamnej. Współzawodnictwo klas zakończyło się remisem. Przewodniczący odebrali dyplomy, nagrody.

         Podczas wycieczki każdy mógł się pobawić na placu zabaw, zagrać w piłkę w oczekiwaniu na ciepłą kiełbaskę upieczoną na grillu.

         Wycieczka była okazją do poznania naszych kolegów, wychowawców, nabrania do nich zaufania. Wychowawcy: p. Dorota Plichta - I c, p. Anna Piotrowska – I b, p. Grażyna Stańczyk - I d. W  wycieczce wzięła też udział p. Jolanta Żeleźnik.  W dobrych humorach wróciliśmy do Tarnowa.

 

 
29.09.15 Tarnowskie cmentarze wojenne Drukuj Email

       W ramach realizowanego od września programu edukacyjnego "Drogi tarnowian do niepodległości" uczniowie Koła Historycznego pod opieką p. A. Kopeć - Wilk odwiedzili cmentarze wojskowe nr 201, 202 i 203 położone na terenie Tarnowa.
 
04- 06.05 2015 Wycieczka do Warszawy Drukuj Email

               Niezwykle interesujący, bogaty program  wycieczki zaproponowała uczniom pani Renata Nowak,  organizatorka wycieczki do Warszawy. W ciągu trzech dni młodzież kl. II b, III a, III b poznawała zarówno historię stolicy jak  i jej współczesne oblicze. 

               Uczniowie zwiedzili nowoczesne Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym poznali historię współistnienia narodów polskiego i żydowskiego. Z zainteresowaniem poznawali pamiątki z Powstania Warszawskiego w multimedialnym muzeum.  W ostatnim dniu kilka godzin spędzili w Centrum Nauki Kopernik dobrze się bawiąc, eksperymentując. Mieli również okazję zwiedzić Sejm, m. in. galerię  Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny, Salę Kolumnową. Wysłuchali również krótkiego wykładu   na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu,

               Opiekunowie; pani Renata Nowak, pani Barbara Ślusarczyk, pani Grażyna Stańczyk, pani  Jolanta Żeleźnik.

 
04.05.15 - Śladem Żydów w Tarnowie Drukuj Email

         Uczniowie Anna Adwent, Wiktoria Świerczek, Wojtek Pawłowski wraz z nauczycielem Tomaszem Przygodą odwiedzili miejsca związane z kulturą żydowską na tarnowskim rynku, przy ulicy Goldhammera oraz na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Poznawali ich historię oraz robili zdjęcia do konkursu „Stare pomniki opowiadają swoją historię – pozostałości kultury żydowskiej w Twoim regionie”.

 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3