Dziedzictwo kulturowe - Projekty
2015/2016 Realizowane projekty Drukuj Email

Narodowe Święto Niepodległości - I etap "Drogi Tarnowian do niepodległości"
         W  czerwcu 2015 r. ogłoszono miejski projekt edukacyjny „Narodowe Święto Niepodległości” będący 3-letnim przygotowaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach odbył się konkurs na program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości". Program opracowany przez p. A. Kopeć-Wilk, p. K. Płachtę i p. M. Latawską - Honkisz zajął II miejsce i jest realizowany w br. szkolnym w naszym gimnazjum.

Żydowskie domy modlitwy

Secesja czyli Art Nouveau
         Projekt realizowany jest w br. szkolnym przez uczniów Koła Historycznego pod opieką n-la historii p. A. Kopeć - Wilk. W ramach projektu "Secesja..." uczniowie będą gromadzić informacje nt. stylu przełomu XIX i XX w., wykonywać dokumentację fotograficzną tarnowskiej architektury itp.

Projekty realizowane w br. szkolnym pod opieką n-la historii p. T. Przygodę.

Jak wyglądały podróże Wikingów? (historia)

Jakie były najważniejsze konflikty po II Wojnie Światowej na świecie? (historia)

Dlaczego „Wyklęci”? – żołnierze „Wyklęci” z Tarnowa. (historia, wos)

2014/2015 Realizowane projekty Drukuj Email

Dlaczego „Wyklęci” (język polski, historia)

Opowiem ci o wolnej Polsce - spotkania młodzieży ze świadkami historii  (historia, wos)
         W  ramach ogólnopolskiego projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii” uczniowie Anna Gondek i  Jakub Walkowicz oraz nauczyciel historii, pan Tomasz Przygoda,  spotkali się z panem Zdzisławem Baszakiem,  żołnierzem Armii Polskiej w 1939 roku i AK, z którym przeprowadzili wywiad na temat jego losów.

2013/2014 Realizowane projekty Drukuj Email

Żołnierze Tułacze (historia)
         W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie  „Rok Żołnierzy Tułaczy” zorganizowanym przez Fundację „Niepodległość”. Jego celem jest przybliżenie losów wojennych i powojennych tysięcy polskich żołnierzy. Zapraszamy na stronę internetowa projektu
http://www.rokzolnierzytulaczy.pl/ . Opiekunem projektu jest p. Tomasz Przygoda.

Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii (historia, wos)
        Uczniowie naszego gimnazjum w roku szkolnym 2013/2014 wraz z opiekunem p. Tomaszem Przygodą realizowali projekt „Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Bohaterem był zasłużony dla historii i miasta Tarnowa płk. Jerzy Pertkiewicz, harcerz, żołnierz wojny obronnej Polski w 1939 roku, żołnierz batalionu „Barbara” i AK. Efektem prac nad projektem było stworzenie i nagranie przez uczniów piosenek o tym niezwykłym człowieku. Projekt realizowali obecni uczniowie i absolwenci  gimnazjum: Kinga Stachura, Izabela Płachta, Klara Wróbel, Dominik Fitrzyk, Jakub Walkowicz i Krzysztof Rutowicz.
         W czasie uroczystości  jubileuszowych z okazji swoich 95 urodzin (luty 2015 r.) płk. Jerzy Pertkiewicz otrzymał nagraną i wydaną płytę CD z piosenkami.

2012/2013 Realizowane projekty gimnazjalne Drukuj Email

W bieżącym roku szkolnym realizowane są następujące projekty:

- Wokół rocznicy Powstania Styczniowego - szkolny (j.polski, historia),
- Łemkowie i Łemkowszczyzna  - szkolny (historia),
- Jak żyli mieszkańcy Tarnowa w latach 1945-1989? (historia, wos)
-
Jak  w ciekawy sposób przedstawić relacje naocznych świadków wydarzeń historycznych? – szkolny w ramach projektu

ogólnopolskiego „Opowiem Ci o wolnej Polsce” (historia, wos).