30. 10. 13 r. - wycieczka klasowa 1d Drukuj Email

1d_1 W dniu 30 października, uczniowie klasy 1d, pod opieką nauczycieli: p. Anny Batko, p. Marty Rusin i p. Doroty Plichty uczestniczyli w dwugodzinnym seansie dydaktycznym pt. „Cztery pory roku” w chorzowskim planetarium. Znajdujące się tam ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym, związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie. Podczas seansu uczniowie poznali m.in. elementy sfery niebieskiej oraz  konsekwencje ruchu obrotowego i ruchu obiegowego Ziemi. Dowiedzieli się również jakie gwiazdozbiory można zaobserwować  w poszczególnych porach roku  i jak je lokalizować na wieczornym niebie oraz  poznali przebieg pozornej wędrówki Słońca po nieboskłonie w ciągu roku w regionach położonych w szerokościach umiarkowanych, na równiku i obszarach okołobiegunowych.
        W związku z realizowanymi w kl. 1 zajęciami wychowawczymi nt. postaci Patrona szkoły - w drodze do chorzowskiego planetarium uczniowie odwiedzili sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach (miejsce związane z bł. Janem Pawłem II).